44498314 21 98+ phone phone-black
logo

سقف ویلای چوبی ؛ بخشی مهم در زیبایی و کارایی ویلای چوبی

سقف ویلای چوبی

سقف ویلای چوبی بخشی مهم است که معمولاً کمتر به آن توجه می‌شود. نکاتی که در روند اجرای سقف ویلا چوبی وجود دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در مورد این موضوع، سقف را به دو شکل می‌توان مورد بررسی قرار داد. سقف چوبی داخلی ویلا و سقف خارجی که معمولاً از جنس آهن گالوانیزه رنگ‌شده است.

این اولین باری است که قصد داریم به سقف ویلا و نقش آن در نما و معماری داخلی ویلای چوبی بپردازیم. پیش از این در مقاله صفر تا صد ویلای چوبی توضیحاتی پیرامون ویلای چوبی و اجزای مختلف آن ارائه نموده بودیم. اما همواره با نگرش کلی به آن پرداخته‌ایم.

 

سقف ویلای چوبی

 

در این مقاله قصد داریم نقش سقف چوبی را در فضای داخلی و خارجی ویلای چوبی بررسی نماییم. به طور کلی قصد داریم تا مقاله را به دو بخش منظر داخلی و منظر خارجی تقسیم نماییم. به این شکل می‌توانیم مواردی را که در هر بخش به نظر مهم هستند را بیان نماییم.

مواردی که بیان خواهند شد ممکن است از دید مخاطبین پوشیده مانده باشد. زیرا تأثیراتی که سقف در فضای داخلی و یا خارجی می‌گذارد، چندان قابل تشخیص نیست. مگر زمانی که دچار مشکل شود و یا با ویلا چوبی در حال ساخت مواجه باشیم. در آن صورت نقش سقف ویلای چوبی به شکل دیگری برای ما قابل درک خواهد بود.

گروه بین المللی آمیتیس ، با تجربه ساخت بیش از 60 هزار مترمربع ویلای چوبی در داخل و بیش از 80 هزار ویلای چوبی در خارج از کشور، تنها شرکت ایرانی با رتبه بین‌المللی و دارای مجوز صادرات به اروپا است. تمام محصولات گروه بین المللی آمیتیس دارای گواهینامه WCD از کشور ایالات متحده آمریکا و DIN از کشور آلمان است. ضمناً قابل ذکر است که تمام محصولات آمیتیس دارای بیمه تضمین کیفیت هستند. در ادامه این مقاله، با گروه بین المللی آمیتیس همراه باشید.

سقف ویلای چوبی و نقش آن در فضای داخلی ویلا

معماری داخلی در ویلای چوبی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌نماید. ویلای چوبی از جمله ساختمان‌‌هایی است که به خودی خود زیبایی ناشی از استفاده از چوب در همه اجزای خود را دارد. این زیبایی ریشه در طبیعت چوب دارد. حال در نظر بگیرید که اگر ما در زمینه معماری داخلی ویلای چوبی خود نسنجیده عمل کنیم، چقدر می‌توانیم در دیده نشدن این زیبایی تأثیرگذار باشیم.

منظور از معماری داخلی، در حقیقت طراحی معماری ویلا در زمان ساخت است. نکته مهمی که به آن خواهیم پرداخت موضوع سقف ویلا چوبی است. در این بخش، موضوع سقف ویلای چوبی به دو بستر اساسی قابل تقسیم است:

 • پوشش داخلی سقف ویلا
 • ارتفاع سقف

به این ترتیب به بررسی هر یک از این بخش‌ها خواهیم پرداخت.

 • پوشش داخلی سقف ویلا

از آنجایی که معمولاً ویلای چوبی در مناطقی ساخته می‌شود که به فضای طبیعت نزدیک باشد، معمولاً بیشتر از ساختمان‌های شهری در معرض بارش باران و یا برف قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از مشکلات ناشی این بارش‌ها، سقف ویلای چوبی را به صورت شیب‌دار می‌سازند.

این شیب معمولاً در تمام سقف ویلا به صورت ثابت رعایت می‌شود. مگر در زمانی که طراح معمار، برای سقف ویلا طرح خاصی را در نظر گرفته باشد. در غیر این صورت به طور معمول شیب سقف ویلا، یا از یک جهت به جهت مقابل است (از شمال به جنوب یا از شرق به غرب یا برعکس) و یا از یک نقطه با شیب ثابت به سمت جهات دیگر است. به طور معمول، در صورتی که از این نوع سقف شیب‌دار استفاده شود، آن نقطه در وسط سقف قرار خواهد داشت.

این توضیحات را بیان نمودیم تا بتوانیم مطلب مورد نظر را راحت‌تر و ساده‌تر شرح دهیم. اگر هر یک از حالت‌های گفته شده در طرح سقف در نظر گرفته شود، از داخل ویلا نیز سقف به همان شکل دیده می‌شود. با این تفاوت که در هر حالت، 2 حق انتخاب برای معماری داخلی برقرار است:

 • اجرای سقف چوبی موازی با سطح (افقی) و ایجاد فضای زیر شیروانی
 • الحاق فضا زیر سقف شیروانی به سقف فضای داخلی و بالابردن ارتفاع سقف

در حالت اول، اگر سقف ویلا چوبی را به طور افقی اجرا نماییم، این امکان را داریم که یک فضای زیر شیروانی بسیار شیک داشته باشیم، یا شاید از آن فضا به عنوان انباری و یا محل نگهداری اشیاء اضافه بتوانیم استفاده کنیم. در این صورت باید یک راه‌پله داخلی برای دسترسی به آن فضا در نظر بگیریم.

این موضوع خود مستلزم اختصاص فضای لازم جهت سهولت در رفت و آمد و دسترسی به آن فضا است و در صورتی که متراژ ویلا به قدر کافی نباشد، می‌تواند ساکنین را با محدودیت‌هایی مواجه کند. در این صورت پوشش داخلی سقف از چوب مسطح خواهد بود. در این حالت جز با استفاده از طرح‌های طبیعی چوب نمی‌توان سقف را زیبا جلوه داد. چون یکپارچگی آن در طرح، باعث جذابیت آن می‌شود و این خود از مزایای چوب است.

اگر در حالت دوم اجرا شود، بسیار می‌تواند در دلباز بودن فضای داخل ویلا موثر باشد. سقف بلند همواره به زیبایی داخلی یک فضای بسته افزوده است. اگر سقف ویلای چوبی بلند باشد، فضای داخل آن بسیار زیباتر خواهد بود.

هر چند این موضوع مشکلات خاص خود را نیز دارد و مهم‌ترین آن، موضوع گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان است. یعنی اگر سقف ویلا بلند باشد، در تابستان دیرتر خنک خواهد شد و در زمستان دیرتر گرم می‌گردد. البته این مشکل در زمستان بیشتر از تابستان است. در این حالت، تیرهایی که بین دو دیوار جانبی اجرا شده و سقف بر روی آن‌ها اجرا شده است، کاملاً قابل مشاهده خواهند بود.

هر چند این موضوع خود می‌تواند یکی از زیبایی‌های فضای داخلی ویلا باشد. از طرفی، پوشش سطح داخلی شیروانی را باید از لایه‌های چوب ویژه نماکاری استفاده کرد. زیرا این بخش‌ها کاملاً در دید هستند و باید به بهترین شکل و دقت اجرا شده باشند تا زیبایی داخلی سقف چوبی به وضوح مشخص شده و قابل دیدن باشد. این حالت از سقف معمولاً برای ویلاهای با متراژ کم مناسب است، زیرا فضای زیر شیروانی باعث کوتاه شدن سقف می‌گردد. وقتی فضای داخلی ویلا کم باشد، کوتاهی سقف نیز باعث دل‌گیر شدن فضای داخلی ویلا می‌گردد.

 

سقف چوبی

 

 • ارتفاع سقف

موضوع ارتفاع سقف در موضوع سقف ویلا چوبی بسیار مهم است. هر چند این موضوع به نظر و سلیقه طراح معمار بستگی دارد. اما برخی نکات به طور عمومی در سلیقه و نظر اکثر مخاطبان جای گرفته است. متناسب با متراژ داخلی ویلای چوبی، داشتن سقف بلند تا حد زیادی می‌تواند در زیبایی فضای داخلی تأثیرگذار باشد. هر چند این بلند بودن باید نسبت معناداری با فاصله دیوارها از هم و متراژ داخل ویلا داشته باشد. یعنی اگر به طور نابه‌هنجاری سقف بلند باشد از زیبایی فضا می‌کاهد.

همانطور که در بیخش قبل اشاره کردیم بلند بودن سقف می‌تواند مشکلاتی در زمینه تهویه مطبوع در فصول مختلف سال ایجاد نماید. اما اگر این نسبت به صورت استاندارد و صحیح رعایت گردد، ضمن اینکه بسیار در زیبایی و آرامش فضا موثر خواهد بود، می‌تواند به راحتی مشکلات گرمایش و یا سرمایش را نیز بر طرف نماید.

بلند بودن سقف مزایای دیگری نیز دارد که در صورت مهیا بودن شرایط می‌توان از آن‌ها بهره برد. یکی از این مزایا امکان ایجاد نیم‌طبقه در فضا داخلی ویلا است و به واسطه احداث فضای نیم‌طبقه، می‌توان یک تراس بسیار زیبا و مجلل احداث نمود. این یعنی بهره‌مندی از فضای خصوصی داخل و فضای آزاد بیرون از ویلا به طور هم‌زمان. یعنی از فضای داخل می‌توان به تراس وارد شد.

این فضا ضمن اینکه خارج از ویلا است، اما تنها از راه داخلی قابل دسترس است. لذا یک فضای باز نیمه خصوصی را می‌تواند فراهم سازد. در حقیقت این‌ها امکاناتی است که با طراحی درست سقف ویلای چوبی می‌توان از آن‌ها بهره‌مند شد. همه این‌ها به طور جداگانه تأثیرات بسیار قابل توجهی بر روی حس و حال ساکنین ویلا خواهد گذاشت. علاوه بر این، می‌توان مطمئن بود که در صورتی که قصد فروش ویلای چوبی خود را داشته باشید، خریدار با دیدن چنین طراحی و فکر صحیح، نظر مساعدی بر روی خرید ملک شما را خواهد داشت.

با اینکه یک ویلای چوبی به خودی خود زیبا است و مخاطبان و علاقه‌مندان خاص خود را دارد، اما داشتن یک تراس زیبا و یا یک نیم‌طبقه مناسب با نمای شیشه به صورت قدی، که دید مناسب و زیبایی در دسترس نیم‌طبقه قرار دهد، می‌تواند زیبایی ذاتی ویلای چوبی شما را دو چندان نماید.

سقف ویلا و نقش آن در نمای بیرونی

سقف ویلای چوبی و نمای بیرونی آن، در زیبایی ویلا و منظره‌ای که از ویلای به چشم می‌خورد بسیار موثر است. برای خیلی از افراد تنها راه تمایز ویلاها از یکدیگر فرم و یا رنگ سقف آن‌ها است. همانطور که پیش از این بیان شد، حالت سقف ویلا چوبی در معماری داخلی آن بسیار اثرگذار است. معمولاً رنگ سقف با رنگ نمای ویلا متفاوت است و بر اساس دایره رنگ، در برخی مواقع از رنگ متضاد استفاده می‌گردد.

البته همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم این موارد به شکل طراحی ویلا و نظر مهندس طراح معماری باز می‌گردد. اما در هر صورت با توجه به موارد فوق، نمای بیروی ویلا به هیچ عنوان سقف چوبی نخواهد داشت. اینکه پوشش بیرونی سقف از چه جنسی باشد، به عوامل مختلفی وابسته است، از جمله شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی منطقه‌ای که در آن اقدام به ساخت ویلای چوبی نموده‌ایم.

ویلای چوبی

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد ویلای چوبی را نیز مطالعه بفرمایید.

در پایان، لطفاً نظر و دیدگاه خود را پیرامون سقف ویلای چوبی ، در بخش ارائه دیدگاه‌ها، با ما و دیگر مخاطبان گروه بین المللی آمیتیس به اشتراگ بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس
 • دفتر مرکزی: تهران، بلوار میرداماد، خیابان پگاه، کوچه دوم، ساختمان آمیتیس
 • دفتر امور قراردادها: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری بوستان، واحد 746 اداری
 • تلفن: 02144498314 - 02144407302
 • فکس: 02144499243
 • ایمیل: info@amitis.ir