44498314 21 98+ phone phone-black
logo

40 گونه چوب کاج پرکاربرد

چوب کاج

چوب کاج یکی از پرکاربردترین چوب‌ها در صنعت ساختمان است. این چوب از دسته چوب نرم بوده و مقاومت بسیار بالایی دارد. دانسیته (چگالی) آن بین 350 تا 500 کیلوگرم بر مترمکعب است.انواع کاج در بین دیگر انواع چوب ، محبوبیت ویژه‌ای در بین سازندگان خانه های چوبی دارد. این محبوبیت در بین سازندگان مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز وجود دارد. نرمی کاج و در عین حال مقاومت چوب بسیار بالای آن در برابر ضربه (ضربه‌پذیری) و قابلیت برگشت‌پذیری آن به حالت اولیه (خاصیت شکل‌پذیری)، دلایلی هستند که باعث محبوبیت آن می‌شود. این خصوصیت در چوب درخت کاج به مدول الاستیسیته آن باز می‌گردد. در این‌باره در مقاله تیر چوبی و انتخاب چوب مناسب؛ استاندارد جهانی کاج توضیحات مفصلی بیان نموده‌ایم. در این مقاله قصد داریم تا به مسائلی مانند کاشت و نگهداری کاج بپردازیم و بررسی کنیم آیا روش خاصی برای برداشت از جنگل‌های کاج وجود دارد یا خیر. از دید عموم افراد، کاج یکی از انواع مختلف چوب است. تقریباً همه می‌دانند که کاج برگ‌های سوزنی شکل دارد و جزئی از درختان همیشه سبز است. میوه آن قابل خوردن، مانند دیگر درختان ثمر ده، نیست. تنه صاف و بلندی دارد و در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد؛ اما نکته‌ای که ممکن است چندان مورد توجه قرار نگرفته باشد این است که درخت کاج تقریباً 40 گونه متفاوت دارد. در حقیقت کاج، اسم خانواده بزرگی از درختان در سراسر دنیا است که گونه‌های مختلفی را در خود جای داده است. این گوناگونی به ارتفاع، رنگ، شکل میوه و حالت تاج درخت باز می‌گردد؛ اما نکته جالب این است که تقریباً همه آن‌ها دارای چوب نرم هستند. هرچند همه آن‌ها چوب مرغوب و مناسبی ندارند و فقط تعداد محدودی از آن‌ها برای استفاده در ساخت خانه های چوبی و یا دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله ضمن معرفی حدود 40‌گونه مختلف کاج، به معرفی نکات پرورش و نگهداری کاج و بررسی برداشت از جنگل‌های کاج می‌پردازیم. در ادامه با گروه بین‌المللی آمیتیس، تنها دارنده رتبه بین‌المللی و گواهینامه صادرات به اروپا، همراه باشید.

چوب کاج ، عمومی‌ترین چوب در دنیا

معرفی انواع کاج و برخی خصوصیات آن‌ها

کاج سنگی ایتالیایی

کاج لوچو

کاج اسکاتلندی

کاج پوست­ سفید

 

چوب کاج ، عمومی‌ترین چوب در دنیا

همان‌طور که در بخش قبل توضیح دادیم، حدود 120 گونه مختلف کاج در دنیا وجود دارد. این گونه‌ها در کشورهای مختلفی می‌رویند. برخی از آن‌ها مربوط به یک منطقه جغرافیایی هستند که ممکن است شامل چند کشور مختلف باشد. تنوع آن‌ها بعضاً باعث ایجاد تفاوت‌های فاحشی در آن‌ها شده است. بعضی از آن‌ها به صورت درختچه هستند (مانند بونسای ژاپنی) و بعضی دیگر ارتفاعی بالغ بر 80 متر دارند. در زیر جدولی از نام علمی و نام عمومی حدود 40 گونه از آن‌ها را ارائه کرده‌ایم.

ردیفنام عمومی درخت کاجنام علمی
1کاج مدیترانه‌ایPinus halepensis
2کاج اتریشیPinus nigra
3کاج موییPinus aristata
4کاج جزایر قناری Pinus canariensi
5کاج چیر (ایمودی)Pinus roxburghii
6کاج کولترPinus coulteri
7کاج سفید شرقیPinus strobus
8کاج دم‌روباهیPinus balfouriana
9کاج خاکستریPinus sabiniana
10کاج سنگی ایتالیاییPinus pinea
11کاج جکPinus banksiana
12کاج سیاه ژاپنیPinus thunbergii
13کاج سفید ژاپنیPinus parviflora
14کاج جفریPinus jeffreyi
15کاج توری شکلPinus bungeana
16کاج خمیدهPinus flexilis
17کاج استخریPinus taeda
18کاج لژپولPinus contorta
19کاج برگ بلندPinus palustris
20کاج لوچوPinus luchuensis
21کاج صحراییPinus pinaster
22کاج گریان مکزیکیPinus patula
23کاج مونتریPinus radiate
24کاج موگوPinus mugo
25کاج زنگ باری (صمغ سیاه)Pinus rigida
26کاج برکهPinus serotina
27کاج زردPinus ponderosa
28کاج قرمز نروژیPinus resinosa
29کاج صنوبر (آلاباما)Pinus clausa
30کاج اسکاتلندیPinus sylvestris
31کاج پنیون تک‌برگPinus monophylla
32کاج صمغ شیرین (قندی)Pinus lambertiana
33کاج قرمز ژاپنی (چتری)Pinus densiflora “Umbraculifera”
34کاج تناسریمPinus latteri
35کاج توری (ساحلی)Pinus torreyana
36کاج ترکی (وحشی)Pinus brutia
37کاج پینیون دو سوزنیPinus edulis
38کاج ویرجینیاییPinus virginiana
39کاج سفید غربیPinus monticola
40کاج پوست ­سفیدPinus albicaulis

جدول معرفی 40 گونه کاج در سراسر دنیا

در جدول بالا 40 گونه مختلف کاج را معرفی کردیم. اگر قصد دارید تا در این‌باره بیشتر مطالعه داشته باشید به سایت موسسه اسپروس در ایالات متحده آمریکا مراجعه نمایید.

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کرده‌ایم، انواع چوب درخت کاج در دنیا وجود دارد، یکی از معروف‌ترین آن‌ها نیز چوب کاج روسی یا سیبری (Siberian pine) است. این کاج از زیرمجموعه‌های کاج سفید شرقی (Pinus strobus) است. در این مقاله قصد داریم تا توضیحی کوتاه درباره هر یک از انواع کاج ذکر شده در جدول بالا ارائه نماییم. با آمیتیس همراه باشید.

معرفی انواع کاج و برخی خصوصیات آن‌ها

کاج به هر درخت یا درختچه مخروطی شکلی از تیره گیاهان Pinus گفته می‌شود. گروهی که بیش از 120 گونه در سراسر جهان را شامل می‌شود. این‌ها درختان برگ سوزنی همیشه‌سبز بوده و همگی دارای چوب نرم هستند، گیاهانی که دارای تنه چوبی بوده و دارای ساختار مخروطی شکل هستند و در دسته درختان بذری قرار دارند. به جای برگ‌های پهن که معمولاً در درختان برگ‌ریز وجود دارد، دسته‌های برگ‌های سوزنی شکل دارند. هنگام تحقیق برای شناسایی دقیق یک کاج، شمارش تعداد برگ (سوزن) در هر بسته غلاف نگهدارنده برگ‌های سوزنی، گاهی اوقات می‌تواند جزئیاتی باشد که به شما امکان می‌دهد شناخت بهتری از آن‌ها داشته باشید. این خود یکی از راه‌های دسته‌بندی اطلاعات برای شناخت انواع درختان و در نهایت شناسایی کیفیت چوب کاج مورد بررسی است. به عنوان مثال، دو کاج ممکن است کاملاً شبیه به هم باشند، اما بررسی دقیق اینکه دو یا سه سوزن در هر غلاف‌برگ وجود دارد، می‌تواند عامل تعیین کننده‌ای برای مشخص کردن گونه‌ها باشد.

بر اساس جدول معرفی بالا، به ارائه توضیحاتی اجمالی و خلاصه در مورد گونه‌های مختلف درخت کاج می‌پردازیم. لازم به ذکر است که تنها بخشی از درختان کاج، چوب مناسبی برای ساخت خانه های چوبی دارند. تمام کاج‌ها دارای چوب نرم هستند، اما مقاومت چوب همه آن‌ها به قدر کافی برای استفاده در ساخت‌وساز مناسب نیست. حتی بعضی از آن‌ها بسیار کوچک و کوتاه بوده (مانند نمونه‌های ژاپنی) و تنه مناسبی برای قطع کردن و استفاده در صنایع چوب و یا ساختمان ندارند. بسیاری از آن‌ها به جهت زیبایی بصری و ساختن منظره‌های طبیعی زیبا مورد توجه عموم در کل دنیا قرار گرفته‌اند.

 • کاج مدیترانه‌ای:

کاج مدیترانه یا کاج حلب که بعضاً به کاج اورشلیم (فلسطینی) معروف می‌شود، نمونه‌ای بسیار مقاوم در برابر خشکسالی است. این درخت یک درخت ارزشمند و با چشم‌انداز زیبا در آب‌وهوای گرم مانند جنوب کالیفرنیا است. برگ‌های سوزنی آن به رنگ سبز مایل به زرد روشن هستند. در بعضی از مناطق جهان، این‌گونه به عنوان یک گونه مهاجم در نظر گرفته می‌شود، زیرا این عادت را در به اختیار گرفتن مناطق سوخته از آتش را دارد. کاج مدیترانه‌ای، درخت بزرگی با شکل تاج باز و مخروطی است و کیفیت چوب کاج آن مناسب است. در فضاهای باز و بزرگ که فضای رشد کافی فراهم است، بهترین عملکرد را دارد.

کاج‌های مدیترانه‌ای شامل دو سوزن و گاهی سه سوزن در هر غلاف‌برگ هستند.

منطقه بومیمنطقه مدیترانه‌ای
ارتفاع30 تا 60 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج قرمز نروژی:

این درخت سوزنی‌برگ متوسط تا بزرگ در حالت بلوغ کامل از شکل هرمی به یک نمونه گرد تبدیل می‌شود. کاج اتریشی که به عنوان کاج سیاه اروپایی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به عنوان درخت مناسب ساخت مناظر زیبا و زیباسازی محیطی و یا برای عکاسی و فیلم‌برداری مورد استفاده قرار گیرد، اما به انواع آفات چوب نرم و بیماری‌ها خصوصاً در اروپای میانه حساس است. کاج اتریشی در هر غلاف‌برگ دو سوزن کاملاً متراکم دارد.

منطقه بومیجنوب اروپا، شمال آفریقا، قبرس، ترکیه
ارتفاع40 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج مویی (بریستلکونه):

این درخت، کم‌رشد و با عمر طولانی است. بومی رشته‌کوه‌های راکی جنوبی در آمریکا بوده و گزینه‌ای عالی برای ایجاد چشم‌انداز زیبا و دیدنی برای فضاهای کوچک است. این یک گونه کوتاه‌قد است که می‌تواند به عنوان درختچه استفاده شود و امکان رشد تا اندازه درخت کوچک را دارد. چوب کاج مویی (بریستلکونه) ممکن است در بعضی مناطق به نام کاج تیغ‌ماهی یا کاج مویی کوهستان راکی نیز نامیده شود. کاج مویی (بریستلکونه) دارای پنج سوزن در هر غلاف‌برگ است. این گیاه یکی از قدیمی‌ترین گیاهان زنده شناخته شده با بیش از 4000 سال قدمت است.

 

منطقه بومیمناطق کوهستانی جنوبی آمریکای شمالی (آریزونا)، کلرادو، نیومکزیکو
ارتفاع8 تا 30 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

چوب کاج

 • کاج جزایر قناری:

این درخت بسیار بزرگ با بالغ شدن به تدریج سایبان شبه چاله ایجاد می‌کند. این درخت بسیار مقاوم و محکم است و در هر نوع خاکی رشد می‌کند. مقاومت چوب آن خوب است اما با این وجود سرما را تحمل نمی‌کند. این کاج یک درخت معمولی نیست اما اغلب به دلیل چوب معطر و ارزشمند آن پرورش داده می‌شود. کاج جزیره قناری در هر غلاف‌برگ سه سوزن دارد.

 

منطقه بومیجزایر قناری (اسپانیا)
ارتفاع50 تا 80 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج چیر (ایمودی):

این کاج بزرگ بومی منطقه هیمالیا است. با اینکه چوب آن از بسیاری از انواع کاج های دیگر کیفیت کمتری دارد اما یک درخت جنگلی مهم در آسیا است. کاربرد معنی‌داری در زیباسازی ندارد اما گاهی در شرق خاورمیانه و جنوب آسیا کاشته می‌شود تا در ساخت‌وساز و ساخت مبلمان استفاده شود. کاج چیر گاهی اوقات به عنوان کاج ایمودی شناخته می‌شود. این کاج در هر غلاف‌برگ، سه سوزن دارد.

 

منطقه بومیمناطق هیمالیا در آسیا، افغانستان، بوتان (کشوری در شرق نپال و شمال بنگلادش)، چین، هند، میانمار و نپال
ارتفاع60 تا 180 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج کولتر:

کاج کولتر درخت بزرگی با تاج نامنظم و میوه‌های بسیار بزرگ و سنگین است. چندین نام متداول مرتبط با آن، از جمله کاج میوه بزرگ، کاج مهره‌ای، کاج زمینی و کاج اسلش است. این کاج یک کاج با سوزن بلند و رشد سریع که در مناطق ساحلی کم ارتفاع جنوب شرقی آمریکا، آمریکای مرکزی و کارائیب یافت می‌شود همچنین بومی کوه‌های ساحلی کالیفرنیا و شمال نیومکزیکو است. در تمام خاک‌ها از جمله خاک‌های رسی سنگین نیز رشد می‌کند، اما زمین صخره‌ای را در ارتفاعات متوسط ترجیح می‌دهد. این گیاه بعضاً به عنوان درختی زینتی در پارک‌ها و باغ‌های بزرگ کاشته می‌شود و مقاومت چوب چندانی ندارد. این کاج به جز هیزم، هیچ‌گونه استفاده تجاری ندارد. کاج کولتر دارای سه سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیکالیفرنیا، مکزیک
ارتفاع40 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج سفید شرقی:

این کاج با رشد سریع و با عمر طولانی یکی از مهم‌ترین گونه‌های کاج در آمریکای شمالی است که هم برای چوب کاج و هم برای اهداف زیباسازی محیطی پرورش می‌یابد. کاج سفید شرقی (که گاهی اوقات آن را به اصطلاح کاج سفید می‌نامند) طبیعتاً یک درخت بزرگ است اما به آسانی هرس می‌شود به طوری که می‌توان آن را به راحتی درختچه پرچین هرس کرد. مانند دیگر کاج‌ها چوب نرم دارد و پوست خاکستری صاف با افزایش سن شکاف می‌خورد. این درخت آلودگی را تحمل نمی‌کند. این کاج در هر غلاف‌برگ پنج سوزن دارد.

منطقه بومیآمریکای شمالی – ایالات‌متحده و کانادا
ارتفاع50 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل و تا حدودی سایه

 

 • کاج دم‌روباهی:

این یک کاج از انواع کاج نادر است که به طور معمول در محدوده و یا نزدیکی بافت گیاهی در کوه‌های سیرا یافت می‌شود. این درخت تقریباً هرگز به عنوان درخت زیباسازی قلمداد نمی‌شود، اما دوستداران طبیعت هنگام مواجهه با آن در محیط‌های طبیعی، آن را زیبا توصیف می‌کنند. این کاج در هر غلاف‌برگ پنج سوزن دارد.

 

منطقه بومیکالیفرنیا
ارتفاع20 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج خاکستری:

کاج خاکستری یک کاج بلند با تنه شاخه‌دار غیرمعمول است. این درخت در دامنه‌های کم ارتفاع کوه‌های کالیفرنیا یافت می‌شود، اما به ندرت در کاربردهای زیباسازی منطقه کاشته می‌شود. کاج خاکستری چندین نام مشترک دیگر نیز دارد از جمله کاج کوهپایه‌ای، کاج کوهپایه‌ای کالیفرنیا، کاج گاو نر. این گونه در هر غلاف‌برگ، سه سوزن دارد.

 

منطقه بومیکالیفرنیای آمریکا
ارتفاع40 تا 70 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل و کمی سایه

 

کاج سنگی ایتالیایی یک کاج چتر شکل کلاسیک از دریای مدیترانه است (که اغلب به آن کاج چتر نیز می‌گویند). شکل این کاج بسیار جذاب است، اما به ندرت در مناطق ایالات‌متحده رشد می‌کند. در مناطق مدیترانه‌ای دارای دانه خوراکی است. این درخت بعضاً به عنوان محصول غذایی به صورت تجاری کاشته می‌شود. چوب کاج این درخت استفاده ویژه‌ای ندارد. این کاج در هر غلاف‌برگ دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیجنوب اروپا، لبنان و ترکیه
ارتفاع30 تا 60 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج جک:

کاج جک یک کاج تا حدودی نامرغوب و با ظاهری پرتنش است که به ندرت در زیباسازی مناطق نقش دارد؛ اما قابلیت رشد آن در خاک‌های ضعیف می‌تواند آن را به گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان بادگیر در محیط‌های روستایی تبدیل کند.

این گونه باریک، دارای غلاف‌برگ دو سوزن است که به صورت جفت‌های پیچ خورده، واگرا و میوه‌های آن منحنی رشد می‌کنند. این گونه کاج، مقاومت چوب بالایی ندارد.

 

منطقه بومیشمال ایالات‌متحده، کانادا
ارتفاع30 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج سیاه ژاپنی:

کاج سیاه ژاپنی (کاج سیاه ساده نیز نامیده می‌شود) یک کاج جذاب مخروطی شکل است که می‌تواند یک درخت نمونه خوب در زیباسازی محیطی باشد. این گیاه به عنوان یک گیاه مهاجم در پنسیلوانیا و چند ایالت دیگر ساحل اقیانوس اطلس شناخته می‌شود. این کاج در هر غلاف‌برگ، دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیژاپن، کره جنوبی
ارتفاع20 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج سفید ژاپنی:

کاج سفید ژاپنی درختی با اندازه متوسط است که یک درخت نمونه معمول در طراحی زیباسازی محیط است. همان‌طور که درخت بالغ می‌شود، یک الگوی شاخه‌ای گسترش یافته و قسمت فوقانی صاف ایجاد می‌کند. این سوزنی‌برگ، دارای شاخ و برگ‌های ریز، مایل به آبی و پوست قهوه‌ای مایل به ارغوانی است. مورد توجه علاقه مندان به هنر بونسای است. این درخت کاج در هر غلاف‌برگ پنج سوزن دارد.

بونسای یک فرم هنری ژاپنی است که با استفاده از تکنیک‌های کشت در ظروف، درختان کوچک تولید می‌کند که از شکل و مقیاس درختان کامل تقلید می‌کنند. چوب کاج آن‌ها مناسب نیست و فقط جنبه زینتی دارند.

منطقه بومیژاپن، کره جنوبی
ارتفاع25 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج جفری:

کاج جفری درختی بسیار بلند اما کمیاب است که به ندرت در زیباسازی محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحمل خوبی برای خشکسالی و خاک‌های ضعیف دارد. مقاومت چوب آن مناسب است. پوست آن بوی وانیل می‌دهد و شاخه‌های جوان شکوفه خاکستری جذابی دارند. در بسیاری از ایالت‌های کالیفرنیا به عنوان تهاجمی و نامطلوب شناخته می‌شود. این گونه دارای سه سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیکالیفرنیا، نوادا، اورگان، مکزیکو
ارتفاع80 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج توری شکل:

این درخت دارای پوست جدا شونده است که به نظر می‌رسد شبیه پوست چنار باشد. این درخت دارای رشد کاملاً آهسته است و 50 سال طول می‌کشد تا یک درخت بالغ به ارتفاع 50 فوت برسد. پوست جذاب آن، باعث می‌شود تا مناظر زیبا و جالب توجه ایجاد کند. کاج توری دارای سه سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیچین
ارتفاع30 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل
 • کاج خمیده:

کاج خمیده، درختی کاملاً سازگار است که در خاک‌های سخت خوب عمل می‌کند. این کاج چوب نرم ویژه‌ای دارد نسبت به دیگر انواع کاج . هنگامی‌که در مناظر کاشته می‌شود، برای شرایط چالش‌برانگیز مانند خاک ضعیف استفاده می‌شود. کاج خمیده دارای پنج سوزن در هر غلاف‌برگ است.

منطقه بومیایالات‌متحده، کانادا
ارتفاع30 تا 60 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج استخری:

کاج استخری به طور طبیعی در مناطق باتلاقی جنوب شرقی یافت می‌شود و بیشتر برای شرایط مرطوب و باتلاقی خاک، به آن منطقه محدود می‌شود. این کاج تنه بسیار مستقیم صاف و با افزایش سن، درخت شاخه‌های پایین خود را از دست می‌دهد به طوری که تاج آن بسیار بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد. کاج استخری دارای سه سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیایالات‌متحده آمریکا
ارتفاع50 تا 80 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج لژپول:

بسته به زیرگونه و تنوع، کاج لژپول یک درختچه یا درخت است. همان‌طور که از نام گیاه‌شناسی آن (به معنی انقباض) یاد می‌شود، تنه‌های روی درخت تمایل به پیچ‌خوردگی و انحراف دارند. این گونه برای مکان‌های بادی بایر مناسب است و زمین‌های غرقاب را تحمل می‌کند. چوب کاج آن به عنوان منبع ساخت الوار، تیرها، خمیر چوب و روکش‌ها استفاده تجاری دارد. کاج لژپول یک کاج گسترده توزیع شده است که در مناطق مختلف با نام‌های مختلف متفاوتی از جمله کاج ساحلی، کاج بولاندر، کاج سیرا لژپول و کاج سیاه شناخته می‌شود. کاج لژپول دارای دو سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیآمریکای شمالی
ارتفاعبسته به زیرگونه 15 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج برگ بلند:

کاج برگ بلند درختی بسیار بلند و قائم و دارای تنه‌ای مستقیم است. این گونه از انواع کاج تجاری ارزشمند برای الوار و چوب خمیر چوب است (برای ساخت کاغذ). سوزن‌های آن 8 تا 18 اینچ طول دارد که برگ بلند، نام رایج آن است. کاج برگ بلند در هر غلاف‌برگ سه سوزن دارد.

منطقه بومیجنوب ایالات‌متحده
ارتفاع60 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

این کاج بزرگ با شاخه‌های زاویه‌دار و تاج صاف درخت نادری است که در اصل فقط در اوکیناوا یافت می‌شود. از دیگر نام‌های رایج آن کاج جزیره ریوکو و کاج قدیمی است. می‌تواند درخت خوبی برای زیباسازی مناظر ساحلی باشد اما مقاومت چوب آن چندان مناسب نیست. کاج لوچو در هر غلاف‌برگ دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیاکیناوا – ژاپن
ارتفاع50 تا 80 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج صحرایی:

کاج صحرایی در ابتدا به عنوان منبع الوار و صمغ از انواع چوب بسیار گران‌بها بود، اما شاخه‌های فرورفته و جذاب و تاج مخروطی شکل، آن را به همان اندازه، تبدیل به یک نمونه ارزشمند برای زیباسازی محوطه می‌کند. این گونه برای خاک‌های خشک و ماسه‌ای مناسب است. همچنین به عنوان کاج خوشه‌ای یا کاج صمغ فرانسوی نیز شناخته می‌شود. این گونه در هر غلاف‌برگ، دارای دو یا گاهی سه سوزن است.

 

منطقه بومیاروپای جنوبی – مراکش
ارتفاع60 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج گریان مکزیکی:

این کاج با ظاهری منحصر به فرد دارای غلاف‌برگ‌های سوزنی آویزان است که به درخت ظاهری آویزان و گریان می‌دهد. چوب کاج این درخت مهم الوار در بومی مکزیک است، این درخت (همچنین به نام کاج ژلکوت یا کاج پاتولا نیز شناخته می‌شود) هنگامی که به عنوان زیباسازی محیطی کاشته می‌شود یک نمونه بسیار منحصر به فرد ایجاد می‌کند. کاج گریان مکزیکی در هر غلاف‌برگ سه سوزن دارد.

 

منطقه بومیمکزیک
ارتفاع60 تا 80 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

چوب کاج

 • کاج مونتری:

کاج مونتری (که بعضی اوقات کاج رادیاتا نیز نامیده می‌شود) درختی با جثه بزرگ است که دارای تنه و شاخه‌های ضخیمی است. این گونه از انواع کاج مخروطی است که سریع رشد می‌کند وقتی بالغ می‌شود از شکل مخروطی به گنبدی تغییر شکل می‌دهد. پوست سیاه با برگ‌های سبز روشن آن تضاد دارد. این یک گونه بسیار متنوع با کاربردهای تجاری و همچنین استفاده‌های معمول است. بومی مناطق ساحلی مه‌آلود کالیفرنیا است و به نیوزیلند نیز برده شده است، جایی که هم‌اکنون رایج‌ترین درخت برای استفاده به عنوان الوار است. کاج مونتری بادشکن بسیار خوبی ایجاد می‌کند. کاج مونتری دارای سه سوزن (بعضاً دو عدد) در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیمکزیک
ارتفاع60 تا 80 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج موگو:

کاج موگو درختچه‌ای کوتاه، خزنده یا درخت کوچک با شاخه‌های سخت و سنگین است. این یک نمونه بوته جالب است، یا هنگامی که به صورت توده کاشته می‌شود می‌تواند خاک را نگه دارد و از فرسایش جلوگیری کند. اگر به دنبال نوع کوتاه هستید، حتماً اطلاعات مربوط به اندازه آن را بخوانید. این کاج در هر غلاف‌برگ دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیاروپا
ارتفاع3 تا 6 فوت به عنوان بوته؛ 10 تا 25 فوت به عنوان یک درخت کوچک (بستگی به نوع دارد)
نیاز به نورآفتاب کامل تا حدودی سایه

 

 • کاج زنگ باری:

کاج زنگ باری (صمغ سیاه) یک گیاه همیشه سبز و دارای فرم نامنظم و کروی است. شاخه‌های پیچیده، قرقره‌ای، آویزان و پوسته‌پوسته‌ای، قهوه‌ای مایل به قرمز که در نهایت سیاه می‌شود. درختی با اندازه متوسط که اغلب شاخه‌های افقی و سوزنی روی تنه دارد. چوب کاج چندان ویژه‌ای ندارد. تاج پهن، گرد یا نامنظمی دارد. کاج زنگ باری (پیچ) بسیار سازگار است و در صورت آتش‌سوزی یا برش می‌تواند با سهولت دوباره رشد کند. نام زنگ باری به صمغ مربوط است زیرا این درخت مدت‌ها است که برای تولید بلور صمغ (صمغ کاج سفت شده یا همان سقز کاج) برای صنعت استفاده می‌شود. مقدار بالای صمغ کاج در این گونه، در زبان انگلیسی به آن نام “pitch pine” را داده است. این کاج دارای دو سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیشرق ایالات‌متحده و کانادا
ارتفاع50 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 

 • کاج برکه:

کاج برکه گونه‌ای شناخته شده است که مخروط‌های دانه خود را (منظور میوه کاج است) برای سال‌های زیادی بسته نگه‌داشته و فقط پس از آتش‌سوزی آن‌ها را باز می‌کند. درختان مسن لاغر و نامرتب می‌شوند. کاج برکه چون چوب نرم دارد به طور فزاینده‌ای برای خمیر کاغذ به صورت تجاری استفاده می‌شود. این گونه گاهی به کاج مرداب، کاج خلیج یا کاج پوکوسین معروف است. این گونه کاج دارای سه یا گاهی چهار سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیشرق ایالات‌متحده
ارتفاع30 تا 70 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج زرد:

ابعاد بسیار بزرگ و تنه‌های بلند و صاف و ضخیم، مقاومت چوب بالا، همگی کاج زرد را به یکی از با ارزش‌ترین گونه‌ها برای چوب تجاری تبدیل کرده است. این کاج اغلب به عنوان یک نمونه تزئینی در پارک‌ها و چشم اندازهای بزرگ دیده می‌شود و پوسته آن به صورت شکاف‌دار رشد می‌کند. این درخت همچنین با نام‌های مشترک کاج زرد غربی، کاج گاو نر، بلک جک، کاج قرمز غربی و کاج بلندبرگ غربی نامیده می‌شود. این درخت در هر غلاف‌برگ سه عدد سوزن دارد (گاهی اوقات دو عدد).

 

منطقه بومیایالات‌متحده آمریکا و کانادا
ارتفاع60 تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج قرمز نروژی:

کاج قرمز که به کاج نروژ یا کاج کانادایی نیز معروف است، درختی بلند و صاف قامت است که دارای تاج مخروطی است و با افزایش سن، گرد می‌شود. کاج قرمز در هر غلاف‌برگ دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیشمال ایالات‌متحده و کانادا
ارتفاع50 تا 80 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج صنوبر (آلاباما):

همان‌طور که از نام آن پیدا است، کاج صنوبر خاک‌های شنی و زهکشی شده را ترجیح می‌دهد (به همین دلیل به آن کاج شنی نیز گفته می‌شود). این یک کاج متوسط است که در شرایط سایه‌ای عملکرد خوبی دارد و بعضی از انواع کاج صنوبر دارای میوه سروتین (دیرشکوفا) هستند که قبل از باز شدن و دفع بذرها به آتش احتیاج دارند. از کاج‌های صنوبر (که به آن‌ها کاج‌های اسکراب نیز می‌گویند) اغلب برای ساخت محوطه استفاده نمی‌شود، اما درختان جوان گاهی به عنوان درخت کریسمس پرورش داده می‌شوند. این کاج در هر غلاف‌برگ دو سوزن دارد

 

منطقه بومیجنوب ایالات‌متحده، ایالت آلاباما و فلوریدا
ارتفاع15 تا 60 فوت؛ گاه تا 100 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

چوب نرم

کاج اسکاتلندی (به‌اشتباه به آن کاج اسکاچ می‌گویند) درختی با رشد سریع و اندازه متوسط، دارای شکل مخروطی یا ستونی شکل و دارای پوشش پوسته‌پوسته‌ای متمایز به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای است. از نظر تجاری، آن را به عنوان یک درخت کریسمس می‌کارند. آن‌ها را در یک مکان حفاظت‌شده بکارید، زیرا این گونه اگر در معرض جریان باد قرار بگیرد، آسیب می‌بیند. کاج اسکاتلندی دارای دو سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومی

اروپا و آسیا

ارتفاع20 تا 30 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج پنیون تک‌برگ:

کاج پینیون تک ‌رگ درختی کوچک و متوسط است که دارای پوست پوسته‌پوسته و سوزن‌های منفرد است. در بعضی مناطق، از آن به عنوان درخت کریسمس استفاده می‌شود اما به ندرت در محوطه‌سازی استفاده می‌شود، زیرا تکثیر آن دشوار است. این گونه در هر غلاف‌برگ فقط یک سوزن دارد. (تنها گونه‌ای که در این حالت وجود دارد)

 

منطقه بومیغرب ایالات‌متحده و مکزیک
ارتفاع15 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج صمغ شیرین (قندی):

کاج قندی بلندترین درخت کاج با بلندترین میوه است. طول تقریبی هر میوه آن دو فوت است. اندازه بزرگ آن (که به آن کاج غول پیکر نیز می‌گویند) این درخت را برای استفاده در محوطه‌سازی غیرعملی می‌کند. چوب کاج آن بسیار مرغوب است. این کاج در هر غلاف‌برگ پنج سوزن دارد.

 

منطقه بومیکالیفرنیا، نوادا، اورگان، مکزیک
ارتفاع100 تا 200 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج قرمز ژاپنی (چتری):

کاج قرمز ژاپنی، شایع‌ترین درختان کاج بومی ژاپن است و ‘Umbraculifera’ گونه کوتاه‌تر است که معمولاً به عنوان درختچه یا درخت کوچک رشد می‌کند. این درخت غالباً در کاشت محیطی برای ایجاد جداکننده فضا استفاده می‌شود و گاهی توسط علاقه‌مندان به بونسای کاشته می‌شود. این گونه‌ها ممکن است با نام‌های رایج کاج چتر یا کاج رومیزی نیز خوانده شوند. این گونه کاج در هر غلاف‌برگ، دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیآسیا (ژاپن)
ارتفاع12 تا 20 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج تناسریم:

کاج تناسریم درختی متوسط مایل به بزرگ با پوست قرمز و نارنجی است. این درخت شباهت نزدیک با کاج مدیترانه‌ای دارد. تاج درخت به تدریج با پیر شدن درخت گرد می‌شود. گاهی اوقات به عنوان درخت مناسب محوطه‌سازی در آب‌وهوای گرم کاشته می‌شود. این درخت در هر غلاف‌برگ دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیجنوب شرقی آسیا، کامبوج، چین، لائوس، میانمار، تایلند، ویتنام
ارتفاع80 تا 150 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج توری (ساحلی):

کاج توری گونه‌ای نادر است که فقط در مناطق کناره ساحلی و مناطق چاپارال کالیفرنیا یافت می‌شود. این درخت دارای یک الگوی رشد گسترده و تاج‌دار است که بادهای ساحلی به شکل خارق‌العاده‌ای در آن می‌پیچند. در هر جایی که دیده شود، کاج توری معمولاً توسط قانون محافظت می‌شود. همچنین بعضاً به عنوان انواع کاج دل مار یا کاج سولداد نیز شناخته می‌شود. این درخت در هر غلاف‌برگ پنج سوزن دارد.

 

منطقه بومیجنوب کالیفرنیا
ارتفاع25 تا 60 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج ترکی (ترکیه‌ای):

کاج ترکی یک درخت تزئینی بسیار محبوب برای آب‌وهوای گرم است. چندین رقم با تحمل قابل‌توجه در برابر گرما و خشکسالی وجود دارد. پوست جذاب و عمیق شکاف‌دار قهوه‌ای قرمز دارد.

کاج ترکی در هر غلاف‌برگ دو سوزن دارد.

 

منطقه بومیآسیای غربی، بلغارستان، یونان، ایتالیا، ترکیه، اوکراین
ارتفاع30 تا 80 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج پینیون دو سوزنی:

پینیون دو سوزنی (که گاهی اوقات فقط کاج پینیون نامیده می‌شود) یک کاج کوچک تا متوسط است که دارای پوسته‌ای پولکی و پوسته‌پوسته است. این یک گونه دو سوزنی از کاج پینیون تک‌سوزنی در نظر گرفته می‌شود و دانه‌های این کاج خوراکی هستند. گاهی اوقات به عنوان یک درخت نمونه برای ساخت محوطه کاشته می‌شود و می‌توان آن را به عنوان یک درخت کریسمس پرورش داد. مقاومت چوب بالایی ندارد.  این درخت دارای دو یا گاهی اوقات سه سوزن در هر غلاف‌برگ است.

 

منطقه بومیغرب ایالات‌متحده و مکزیک
ارتفاعبالغ بر 20 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج ویرجینیایی:

این درخت یک نمونه کوچک تا متوسط است. شاخه‌های جوان شکوفه‌هایی صورتی مایل به سفید دارند. بعضی از اقلام آن در زمستان به رنگ زرد طلایی بسیار جذاب در می‌آیند. اغلب برای درختان کریسمس پرورش داده می‌شود. کاج ویرجینیا دارای دو سوزن در هر غلاف‌برگ است. همچنین به عنوان کاج جرسی، کاج صنوبر و کاج اسکراب ویرجینیا شناخته می‌شود. چوب کاج ویرجینیا برای صنعت چندان ارزشمند نیست.

 

منطقه بومیشرق ایالات‌متحده و مکزیک
ارتفاع10 تا 50 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

 • کاج سفید غربی:

کاج سفید غربی از خانواده کاج سفید شرقی است و یکی از بزرگترین انواع کاج است که گهگاه به 150 فوت می‌رسد. این کاج بسیار بزرگ است که معمولاً در محوطه‌سازی از آن استفاده می‌شود. در زیستگاه بومی آن (ایالات شمالی اقیانوس آرام) می‌توان آن را در کوه‌ها و در مناطق هم‌سطح دریا نیز یافت. در مناطق بومی، ممکن است به عنوان کاج سفید کوهی، کاج سفید آیداهو یا کاج نقره‌ای نیز شناخته شود. این کاج در هر غلاف‌برگ پنج سوزن دارد.

 

منطقه بومیغرب ایالات‌متحده و کانادا
ارتفاع60 تا 150 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

کاج پوست‌سفید چوب نرم داشته و رابطه نزدیک با کاج خمیده دارد و مانند آن درخت، کاج پوست‌سفید نیز در ارتفاعات رشد می‌کند. نام دیگر این کاج، اسکراب است و به ندرت برای محوطه‌سازی استفاده می‌شود. این درخت در دامنه بومی خود گونه‌ای در معرض انقراض است. کاج پوست‌سفید دارای پنج سوزن در هر غلاف‌برگ است

 

منطقه بومیغرب ایالات‌متحده و کانادا
ارتفاع20 تا 60 فوت
نیاز به نورآفتاب کامل

 

این 40 گونه و سایر اعضای تیره Pinus از درختان برگ سوزنی همیشه سبز هستند که به طور کلی دوستدار آفتاب بوده و مراقبت از آن آسان است. همان‌طور که گفتیم، تعداد انواع کاج تا حدود 120 گونه مختلف شناسایی‌شده است. علت کاشت تعداد زیادی از آن‌ها به دلیل مرغوبیت چوب کاج است و بیشترین کاربرد آن در ساخت خانه چوبی است.

امید داریم پس از مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی پیرامون انواع کاج به دست آورده باشید. در پایان، لطفاً نظرات و تجربیات خود را در استفاده از چوب کاج ، در قسمت نظرات و پیشنهاد‌ها با ما و دیگر مخاطبان ما، در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس
 • دفتر مرکزی: تهران، بلوار میرداماد، خیابان پگاه، کوچه دوم، ساختمان آمیتیس
 • دفتر امور قراردادها: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری بوستان، واحد 746 اداری
 • تلفن: 02144498314 - 02144407302
 • فکس: 02144499243
 • ایمیل: info@amitis.ir