44498314 21 98+ phone phone-black
logo

چوب سفید چیست؟

چوب سفید روسی

 

چوب سفید روسی ، یکی از معروف‌ترین چوب‌ها برای ساخت‌وساز است. این چوب در بازار به چوب نراد روسی نیز معروف است. این چوب یکی از معروف‌ترین‌ها و معتبرترین چوب‌ها در بازار است. این چوب از نظر کیفت و نوع جنس، با چوب‌های سفید معمولی بسیار متفاوت است. معمولاً به‌صورت بسته‌بندی شده (وکیوم) وارد می‌شود و همواره از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است. تمام فرآیند خشک‌کردن و فرآوری آن در کشور مبدأ انجام شده و همواره آماده بهره‌برداری و بدون نیاز به هیچ فرایند اصلاحی، به فروش می‌رسد.

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی چوب روسی بپردازیم و در کنار معرفی آن، به بیان نکات مهمی در زمینه شناخت چوب سفید خواهیم پرداخت. نکاتی که باعث شود شما به‌راحتی چوب نامرغوب برای ساخت‌وساز را از چوب‌های باکیفیت و مناسب این کار، تشخیص دهید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا با بررسی چشمی و حداکثر یک تماس بسیار کوتاه بتوانید مرغوبیت چوب را تشخیص دهید.

یکی از موارد مهم در ساخت ویلای چوبی، استفاده از چوب مناسب ساخت‌وساز است. با توجه به تنوع چوب موجود در بازار، شناخت چوب مناسب برای این منظور، بسیار مهم و حائز اهمیت است. اینکه مخاطبان آمیتیس بتوانند به‌سادگی چوب‌های مورد استفاده را بشناسند، نکته بسیار مهمی برای تمامی اعضای خانواده بزرگ آمیتیس است. ازاین‌رو تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا بهترین اطلاعات را در اختیار مخاطبین خود قرار دهیم.

در ادامه قصد داریم پیرامون اینکه چوب سفید از چه درختی است و اساساً چه نوع چوبی است صحبت کنیم. هم‌چنین درباره اینکه چوب روسی چه نوع چوبی است نیز مطالبی را بیان خواهیم کرد. هر چند که پیش از این در برخی مقالات آمیتیس، پیرامون انواع چوب‌های موجود در این عرصه صحبت کرده بودیم و مطالبی را نیز بیان نموده‌ایم. با گروه بین المللی آمیتیس همراه باشید تا پیرامون این موضوع بیشتر صحبت کنیم.

 

چوب سفید روسی

 

چوب نراد روسی؛ چوب کاج روسیه

خیلی از ما همواره نام چوب روسی یا چوب نراد را شنیده‌ایم. بیشتر ما از کیفیت چوب نراد روسی خبر داریم و می‌دانیم موارد کاربرد آن بسیار زیاد است. این چوب، چوبی باکیفیت، سالم، ماندگار و با پرتی (ضایعات) بسیار کم است. به همین دلیل همواره قیمت این چوب بیش از دیگر چوب‌های هم‌رده خود بوده است.

در این بخش قصد داریم تا این چوب را بیشتر معرفی کنیم.

چوب نراد یا سفید روسی، در حقیقت همان چوب درخت کاجی است که در روسیه وجود دارد. چوب کاج از انواع چوب‌های نرم و سبک است. این چوب مقاومت بسیار خوبی در برابر اعمال فشارهای مختلف را دارد و متناسب با مقاومتی که از خود نشان می‌دهد، وزن بسیار کمی دارد. همین نکته، باعث شده تا بیشتر ساخت‌وسازهای سازه های چوبی، با چوب درخت کاج انجام شود. در مقاله زیر، به معرفی موارد فنی مهم در انتخاب چوب کاج برای ساخت‌وساز پرداخته‌ایم. همچنین نام چوب کاج روسی را به‌عنوان کاج سفید آورده و توضیحاتی پیرامون آن بیان نموده‌ایم.

چوب کاج روسی، به چوب سفید روسی معروف است. این چوب کاج، دارای بافتی منسجم، محکم و البته سبک است. دانسیته آن 360 تا 500 کیلوگرم بر مترمکعب است که در دسته چوب‌های نرم آیین‌نامه‌ای قرار می‌گیرد. این معنی این نیست که بافت کاج نرم است، بلکه در مقایسه با چوب‌های سخت، نرم به‌حساب می‌آید. در فضای اجرایی و حرفه‌ای، چوب نرم به چوب‌های سفید گفته می‌شود. در بخش بعدی به معرفی این چوب کم کیفیت خواهیم پرداخت.

چوب نراد روسی، چوبی تلخ است، به همین دلیل کم‌تر از دیگر انواع چوب مورد هجوم موریانه و دیگر حشرات قرار می‌گیرد. این چوب بافتی بسیار زیبا دارد و در زمان برش خوردن، سطحی صاف و یک‌دست از خود به نمایش می‌گذارد. مقاومت کششی و فشاری خوبی دارد. انعطاف مناسبی دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا در زلزله، شکل‌پذیری خوبی از خود به نمایش بگذارد. همین موضوع باعث می‌شود تا مقاومت سازه‌های چوبی که با چوب کاج روسی ساخته‌شده‌اند، قابل قبول باشد.

چوب نراد، به دلیل رنگ سفیدی که دارد، وقتی برش می‌خورد و در چرخه فرآوری قرار می‌گیرد، به رنگ عسلی روشن تغییر رنگ می‌دهد. در بسیاری از ویلاهایی که با نمای چوبی اجرا می‌شوند، از این چوب مرغوب استفاده می‌شود. این چوب، به دلیل کیفیتی که دارد، پس از گذر از روند فرآوری و خشک‌کردن که به آن اصلاح حرارتی گفته می‌شود، بسیار ماندگار خواهد بود. تنها کافی است در بازه‌های زمانی مناسب، از واکس یا روغن مخصوص نگهداری چوب، استفاده شود تا مجدد مانند روز اول، بسیار زیبا و مجلل دیده شود.

چوب سفید چه نوع چوبی است

پیش‌ازاین توضیح دادیم که به‌طورکلی چوب روسی، چوبی سفیدرنگ است و اگر بخواهیم درباره این چوب صحبت کنیم باید حتماً از ترکیب چوب سفید روسی استفاده کنیم. اگر کلمه روسی را بیان نکنیم، به‌کل معنی منظور ما تغییر می‌کند.

 

چوب سفید روسی

 

بسیاری از افراد به‌اشتباه تبریزی را نوعی صنوبر می‌دانند که این موضوع صحت ندارد. بلکه تبریزی از تیره بیدیان است.

“سپیدار و تبریزی از یک تیره‌اند. ولی پوست سپیدار تقریباً سفیدرنگ و پوست تبریزی قهوه‌ای تیره است. زاویه شاخه‌ها در سپیدار بازتر و تقریباً عمود بر تنه بوده، درحالی‌که در تبریزی شاخه‌ها نزدیک به تنه و به‌موازات تنه هستند.

در یک اشتباه رایج عامیانه، درختان تبریزی و سپیدار را برخی در گفتار صنوبر می‌گویند. از نیمه دوم سده چهاردهم بدین سو، این اشتباه به برخی کتاب‌ها نیز راه‌یافته است.”

به‌این‌ترتیب می‌دانیم که چوب‌هایی که به چوب سفید معروف هستند، چوب‌های مناسبی برای ساخت خانه چوبی نیستند. حتی در ساخت مبلمان نیز نباید از آن‌ها استفاده نمود. این چوب‌ها مقاومت بسیار کمی دارند و به‌سرعت شکل پذیرفته و از حالت اصلی خود خارج می‌شوند. لذا به‌هیچ‌عنوان در هیچ سازه چوبی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. تنها با این چوب‌ها صنایع‌دستی چوبی و یا لوازم تزئینی می‌توان ساخت که البته برای این کار نیز بسیار مناسب هستند.

 

 

چوب سفید روسی یکی از بهترین‌های صنعت چوب

با توجه به مطالبی که تاکنون بیان نمودیم، چوب سفید روسی یکی از بهترین‌ها در صنعت چوب دنیا است. این چوب بیش از صدسال است که وارد ایران می‌شود و در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که گفتیم این چوب دارای وزن کم و مقاومت بالا است. شکل‌پذیری خوبی از خود نشان می‌دهد. درصورتی‌که به‌صورت ورقه‌ای برش بخورد (تخته‌ای) رگه‌های چوب به‌صورت ممتد و صاف بر روی هم قرار دارند و همین موضوع زیبایی آن را دوچندان می‌کند. برای استفاده در نمای داخلی یا بخشی از نمای خارجی که در برابر بارش باران قرار نمی‌گیرد، یا به‌اصطلاح اجرای اکسپوز (Expose) بسیار مناسب است.

چون این چوب از مرز روسیه وارد می‌شود، لذا در شمال کشور بیشتر یافت می‌شود و به همین دلیل نیز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازاین‌رو در بسیاری از ویلاهای شمال کشور می‌توانید این چوب را به‌راحتی مشاهده نمایید. همان‌طور که بیان شد رنگ این چوب‌ رنگی روشن است و به همین دلیل زمانی که به‌عنوان پوشش کف و یا نمای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید از دیگر وسایل بارنگ‌های تیره و گرم استفاده کنیم تا بتوانیم تعادل رنگ و انرژی را در آن فضا حفظ نماییم.

 

 

تفاوت‌ها و مزایا

در استفاده از چوب به‌عنوان سطح کف خانه، برخی بر این باورند که چوب‌های محکمی مانند بامبو برای این کار مناسب هستند. این در حالی است که چوب بامبو، بااینکه بسیار محکم است، اما در برابر تابش آفتاب بسیار مقاومت پایینی داشته و به‌سرعت دچار ترک‌های عمیق می‌شود.

اما چوب سفید روسی عکس‌العمل خوبی از خود در برابر تابش آفتاب نشان می‌دهد. به‌هیچ‌عنوان ترک نمی‌خورد، شکاف برنمی‌دارد، به‌سادگی دچار شکست نمی‌شود. کمتر از دیگر چوب‌ها مورد هجوم حشرات موذی و موریانه قرار می‌گیرد. تمام این موارد دلایلی هستند برای انتخاب این نوع چوب برای استفاده در تمامی فعالیت‌های مربوط به ساخت‌وساز با چوب. معمولاً اولین انتخاب تمامی پیمانکاران و کسانی که با چوب سروکار دارند، چوب نراد روسی است. این چوب بااینکه نوعی چوب سفید است، اما همان‌طور که گفتیم تفاوت‌های بسیار عمیقی بین این چوب و چوب درخت تبریزی و صنوبر و سپیدار است. لطفاً در بخش ارائه دیدگاه‌ها، نظرات و تجربیات خود را درزمینه خرید و یا استفاده از چوب روسی، با ما و دیگر مخاطبان آمیتیس به اشتراک بگذارید.

 

ویلای چوبی

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد ویلای چوبی را نیز مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس
  • دفتر مرکزی: تهران، بلوار میرداماد، خیابان پگاه، کوچه دوم، ساختمان آمیتیس
  • دفتر امور قراردادها: تهران، میدان پونک، مجتمع تجاری بوستان، واحد 746 اداری
  • تلفن: 02144498314 - 02144407302
  • فکس: 02144499243
  • ایمیل: info@amitis.ir